Intel® AI for Youth

Powered by

Od 2019 roku, we współpracy z rządami państw na całym świecie, firma Intel wdraża szkolenia ze sztucznej inteligencji (AI) - AI Intel® AI for Youth, przygotowujący młodzież na nadejście zmian związanych z tą technologią.
To okazja dla młodych ludzi na uzyskanie kompleksowej wiedzy i praktyki
z zakresu sztucznej inteligencji, by w przyszłości sprostać wyzwaniom rynku pracy i nowoczesnej gospodarki

Intel® AI for Youth

Edycja 2020/2021

Współorganizatorami tej edycji programu Intel® AI for Youth są Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Fundacja Orange. Partnerami zaangażowanymi w szkolenie są Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Sieć Edukatorów Konsorcjum PIONIER Research & Classroom.

Uczestnicy programu mogli również nabytą na szkoleniach wiedzę wykorzystać w praktyce realizując stworzone prototypy w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii.

To pierwsza taka edycja programu, która została przeprowadzona w całości on-line. Było to możliwe do zrealizowania tylko dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i trenerów. Dziękujemy!

Powered by

Współorganizatorzy

Partnerzy programu

PROGRAM Intel® AI for Youth to:

2000

LINII KODU NAPISANEGO
PRZEZ UCZNIÓW

540

MINUT SPOTKAŃ

385

DNI TRWANIA PROGRAMU I PONAD 200 ZAANGAŻOWANYCH UCZNIÓW

Kluczem do sukcesu programu jest możliwość zaprezentowania nowych umiejętności jakie uczestnicy zdobyli w trakcie kursu poprzez stworzenie własnych projektów opartych na technologii AI, które odnoszą się do rzeczywistych problemów społecznych. W trakcie tej edycji programu powstało 26 prototypów, z których organizatorzy nagrodzili 5 najbardziej wyróżniających się. Zobacz niesamowite efekty pracy najlepszych zespołów.

Projekty kontynuowne na platformie Zwolnieni z Teorii

FATIK

Aplikacja FATIK zapobiega zaśnięciu przed kierownicą w postaci włączenia alarmu, kiedy użytkownik przyśnie. Po zakończeniu działania możliwy jest wgląd w nasze statystyki jazdy. Wbudowany asystent głosowy ułatwia poruszanie się po innych funkcjach programu.

ZESPÓŁ

Maksymilian Paczyński
Monika Szczepińska

WSPARCIE ZESPOŁU

MENTOR

Olivier Halupczok

NAUCZYCIEL

---

SZKOŁA

Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

Mike The Glove

Mike The Glove, to projekt o szerokim spektrum oddziaływania społecznego. Mamy nadzieję, że przyda się on osobom niepełnosprawnym w ich codziennym życiu, gdyż zautomatyzuje często wykonywane przez nich czynności. Projekt powinien przypaść też do gustu interesarjuszom technologii Smart Home ze względu na głęboką integrację naszego projektu z tym systemem.

ZESPÓŁ

Jakub Łączkowski
Eryk Piasecki

WSPARCIE ZESPOŁU

MENTOR

Olivier Halupczok

NAUCZYCIEL

---

SZKOŁA

Bike4Map

Posiadamy bazę 500 tras rowerowych w formacie GPX, które zostały zgromadzone za pomocą różnych systemów nawigacji opartych o smartfony i specjalistyczne urządzenia nawigacyjne. Użytkownik będzie wprowadzał własne dane do formularza, na ich podstawie zostanie dobrana jak najlepsza trasa z bazy na terenie Polski. Po wprowadzeniu przez użytkownika trasy poprzez stronę internetową w formacie GPX będzie ona przekształcana i dodawana do bazy danych. Jest możliwość narysować wypisaną listę tras, co ułatwi wybór użytkownikowi. Nasza aplikacja pomoże wybrać trasę zarówno osobą poszukującym dłuższych tras oraz także osobą szukającym tras do przejazdu razem z dziećmi. Pomagamy rozwiązać problem braku znajomości topografii w terenie.Np. Przyjeżdżając do małego miasta na Mazurach nie wiemy gdzie są najlepsze trasy rowerowe.My akurat chcemy długie oraz płaskie, średnie. Sztuczna inteligencja je nam skategoryzuje i wyświetli na stronie.

ZESPÓŁ

Jakub Brzozowski
Maciej Lewandowski

WSPARCIE ZESPOŁU

MENTOR

Olivier Halupczok

NAUCZYCIEL

---

SZKOŁA

Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki

Chatbot rekomendujący muzykę

Projekt ten zdecydowałam się realizować, ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, która wpływa na nastroje każdego z nas. A muzyka przynosi ukojenie?

ZESPÓŁ

Barbara Wcisło

WSPARCIE ZESPOŁU

MENTOR

Olivier Halupczok

NAUCZYCIEL

---

SZKOŁA

Technikum im. Mikołaja Kopernika

CompAs - Computer Assistant

Coraz więcej pracowników oraz pracodawców zaczyna pracować zdalnie. System ten staje się coraz popularniejszy, zwłaszcza w branży IT, ale i nie tylko. CompAs ma za zadanie uprzyjemnić pracę na komputerze.

ZESPÓŁ

Norbert Kostrzewa
Adam Woziński
Bartosz torzewicz
Karolina Żywańska
Oskar Pelikański

WSPARCIE ZESPOŁU

MENTOR

Olivier Halupczok

NAUCZYCIEL

---

SZKOŁA

Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE
O PROGRAMIE

Jeśli w szkole brakuje Ci kształtowania kompetencji jutra, zrób coś! Pierwszym krokiem może być udział w Intel® AI for Youth. Sztuczna inteligencja rozwija się w szybkim tempie, a my powinniśmy wiedzieć jak z niej korzystać, i jak nad nią panować. Podejmij wyzwanie, inspiruj i bądź inspirowany, bądź nauczycielem i uczniem swoich uczniów. Stwórzcie coś WOW dla społeczeństwa.

Marek Grzywna
nauczyciel biorący udział w programie

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE
O PROGRAMIE

Przez kilka ostatnich miesięcy, wspólnie z uczniami nauczyliśmy się podstawowej wiedzy
z zakresu sztucznej inteligencji, rozwijaliśmy umiejętności programowania. Zdobyta podczas kursu wiedza o metodach efektywnej pracy nad projektami pomogła nam kształcić następujące umiejętności: zaangażowanie, dążenie do samorozwoju, kreatywność i innowacyjność.
Udział w projekcie Intel® AI for Youth uświadomił nam, że współczesny człowiek uczy
i doskonali siebie i innych ludzi, od wieków uczył zwierzęta a ostatnio maszyny, które mają mu pomagać w lepszym życiu. To ważne, abyśmy  mieli świadomość, że wszyscy jesteśmy uczestnikami wielkich zmian w otaczającym nas świecie. Zmiany te powoduje sztuczna inteligencja. Dzięki niej inaczej komunikujemy się i korzystamy z urządzeń i samochodów, tworzymy i korzystamy z ogromnych zasobów danych.

Robert Pypkowski
nauczyciel biorący udział w programie

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE
O PROGRAMIE

Sztuczna inteligencja programu Intela - serce przyszłości

Rafał Szymański
nauczyciel biorący udział w programie

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE
O PROGRAMIE

Mrugnięcie na wagę złota

Maksymilian Paczyński
uczeń liceum biorący udział w programie

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE
O PROGRAMIE

Kurs Intel®AI for Youth ukazał mi inne spojrzenie na otaczający mnie świat i na to ile można stworzyć i uzyskać dzięki sztucznej inteligencji. Praca nad projektem zachęciła mnie do programowania i pokazała, że jeszcze sporo nauki jest przede mną.

Maciej Lewandowski
uczeń liceum biorący udział w programie

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE
O PROGRAMIE

Projekt Intel® AI for Youth wpłyną na mnie motywująco oraz skłonił do dalszego programowania i rozwoju. Stworzyliśmy projekt innowacyjny, którego nikt do tej pory nie wdrożył. Nigdy nie sądziłem, że uda nam się tak wiele osiągnąć dzięki tej platformie.

Jakub Brzozowski
uczeń biorący udział w programie